Vztahuje se na Vás zvláštní režim DPH u cestovní služby?
Víte, co přesně je chápáno jako služby cestovního ruchu, a zda právě na ty vaše lze uplatnit zvláštní režim DPH?
Rozhodli jste se, že budete podnikat v oblasti cestovního ruchu, například tím způsobem, že založíte vlastní cestovní kancelář? V tom případě byste měli vědět, že s poskytováním služeb cestovního ruchu je spojen speciální režim daně z přidané hodnoty, který je významně odlišný od toho „běžného“ režimu zdanění. Cílem tohoto článku je přiblížit základní specifika tohoto zvláštního režimu, tedy toho, zda máte povinnost tento režim DPH jako podnikatel použít.
Co je chápáno jako cestovní služba?
Nejprve je potřeba si ujasnit, jaké typy služeb spadají mezi tzv. „služby cestovního ruchu“, jejichž poskytnutí může zakládat vzniku povinnosti používat tento speciální režim DPH. Výčet jednotlivých služeb cestovních ruchu nalezneme v zákoně č. 159/1999 Sb. o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu, konkrétně v § 1a. Služby cestovního ruchu jsou následující:
- doprava zákazníka
- ubytování, které není součástí dopravy a není určeno k účelům dlouhodobého bydlení
- nájem automobilu, motocyklu nebo jiného motorového vozidla, nebo
- jiná služba z oblasti cestovního ruchu, která nespadá pod písmena a), b) nebo c), zejména prodej vstupenek na kulturní nebo sportovní události, pořádání výletů, prohlídek s průvodcem, prodej skipasů nebo nájem sportovního vybavení
Pokud tedy ve svém podnikání poskytujete některou z výše zmíněných služeb, je pravděpodobné, že budete muset použít zvláštní režim DPH pro cestovní službu. Pro jeho použití je nutno splnění dvou podmínek:
- služby poskytujete vlastním jménem konečnému zákazníkovi (nejste tedy pouze zprostředkovatel)
- poskytujete „kombinaci služeb cestovního ruchu“
Pokud jste tedy pouze zprostředkovatel cestovních služeb, vztahuje se na vás „běžný“ režim DPH. Kombinací služeb cestovního ruchu se rozumí, že Vašemu zákazníkovi poskytujete „balíček“ služeb, který obsahuje více než jednu ze služeb cestovního ruchu, které mohou případně také zahrnovat nakoupené zboží od jiných osob povinných k dani (tj. podnikajících fyzických nebo právnických osob).
S tímto pravidlem je spojena jedna výjimka a to, pokud poskytujete zákazníkovi ubytování nebo dopravu osob. V tomto případě musíte zvláštní režim DPH použít také v případě, že svému zákazníkovi poskytujete tuto službu samostatně, a ne v kombinaci s jinými službami.
Praktické příklady
Příklad 1.
Zajišťujete skupině zákazníků několikadenní zájezd po České republice. V ceně, kterou zákazníkům fakturujete je zahrnuta doprava autobusem, ubytování ve dvou penzionech a vstupné na prohlídku zámku. V tomto případě bude jednoznačně použit zvláštní režim DPH, protože se jedná o kombinaci několika služeb cestovního ruchu.
Příklad 2.
Poskytujete svému zákazníkovi vlastním jménem ubytování v horském penzionu. V tomto případě se jedná z hlediska DPH o cestovní službu, pro kterou je třeba použít zvláštní režim, i když se jedná o samostatnou službu cestovního ruchu. Tento penzion může být jak Váš vlastní, který slouží k Vašemu podnikání, nebo se jedná pouze o Vašeho obchodního partnera, od kterého ubytovací služby nakupujete.
Příklad 3.
Svému zákazníkovi jste zajistili vstupné na hokejový zápas. Zde se o cestovní službu jednat nebude. Pro zdanění se použije standardní režim DPH, včetně určení místa plnění dle konání zápasu. Pokud by bylo zákazníkovi spolu se vstupném poskytnuta další služba, například doprava na daný zápas, nebo ubytování po zápase v nedalekém hotelu, z hlediska DPH by se již jednalo o poskytnutí služby cestovního ruchu a byl by použit zvláštní režim.
Určení, zda poskytujete cestovní službu je prvním krokem pro správné stanovení Vaší daňové povinnosti. Jako další následuje stanovení výše daně z tzv. „přirážky“, které se bude v budoucnu věnovat navazující článek.
Pokračovat na článek: Jak se vypočítá přirážka DPH u cestovní služby a proč může být výhodná

