Jak vystavit fakturu
Začínáte podnikat a nejste si jisti, jak správně vystavovat faktury? Poradíme vám, jak dodržet správnou obsahovou strukturu a navíc přidáme několik užitečných informací a tipů...
Faktury patří mezi obchodní listiny, z čehož vyplývá, že údaje v nich uváděné, se musí řídit obchodním zákoníkem. Ten požaduje, aby na fakturách bylo vždy sděleno:
- jméno dodavatele, popřípadě název společnosti, v závislosti na druhu jejich entity (právnická či fyzická osoba),
- sídlo nebo fakturační adresa,
- přidělené identifikační údaje (IČ),
- informace o registru či evidenci, ve které je podnikající subjekt zapsán (obchodní rejstřík, živnostenský rejstřík apod.).
Plátci DPH vs. neplátci
Vystavování faktur se kromě obchodního zákoníku řídí i zákonem o účetnictví a zákonem o DPH. Následně záleží, zda fakturu vystavuje plátce DPH či neplátce.
U neplátců představují faktury tzv. účetní doklady, které musí kromě výše uvedených informací obsahovat další náležitosti stanovené v zákoně o účetnictví (§ 11). Mezi ně patří:
- číselné a slovní označení dokladu (např. „Faktura č. 001“),
- datum vystavení dokladu, případně datum uskutečnění účetního případu (prodej zboží
či poskytnutí služby), pokud se neshoduje s datem vystavení, - obsah účetního případu (údaje o fakturovaném zboží či službách),
- celková peněžní částka nebo informace o jednotkové ceně a fakturovaném množství,
- údaje o účastnících obchodu.
Pro lepší přehled se navíc neplátcům doporučuje uvádět na fakturu údaj: Nejsem plátce DPH.
Plátci DPH se, narozdíl od neplátců, musí řídit nejen obchodním zákoníkem a zákonem o účetnictví, ale i požadavky zákona o DPH, který konkretizuje podobu daňových dokladů v § 29. Dle tohoto paragrafu je nezbytné uvádět na fakturách:
- daňové identifikační číslo osoby uskutečňující plnění, popřípadě i osoby, pro kterou je plnění uskutečňováno, pokud jej má přiděleno,
- datum uskutečnění zdanitelného plnění nebo dne přijetí úplaty, pokud k tomuto datu vzniká povinnost přiznat daň dle zákona o DPH,
- rozpis celkové částky na základ daně a daň, s uvedením jednotlivých sazeb DPH v české měně (tzv. rekapitulace DPH).
V případě, že se jedná o plnění osvobozené od daně nebo o plnění spadající do režimu přenesení daňové povinnosti (daň odvádí zákazník), tak se výše a sazba DPH neuvádí (§ 29 odst. 3 písm. d) zákona o DPH). Za takových okolností je naopak nutné na daňovém dokladu uvést odkaz na příslušné ustanovení zákona o DPH nebo předpis EU (§ 29 odst. 2 zákona o DPH).
Zákon o DPH také ukládá povinnost vystavit daňový doklad nejpozději do 15 dnů od uskutečnění plnění, nebo ode dne přijetí úplaty (§ 28 odst. 5).
Chytré aplikace
Existují různé nástroje a aplikace, které mají přednastavené šablony se všemi náležitostmi, jak pro potřeby plátců, tak i neplátců. Mezi ně patří například Fakturoid, iDoklad, mPohoda.a mnoho dalších. Hlavní výhodou těchto programů je rychlé a bezstarostné vystavování dokladů s nižší administrativní zátěží.
Potřebujete se nás na něco zeptat?
Napište nám přes náš kontaktní formulář a my se vám brzy ozveme zpět.

