Jak se zaregistrovat k DPH, praktický návod

Kde najít formulář pro registraci k DPH, jak ho vyplnit a jaké dokumenty přidat jako přílohu. A kontakt na někoho, kdo vám pomůže.

Pokud jste zjistili, že se musíte povinně registrovat k DPH nebo máte dojem, že je pro vás registrace výhodná, a chcete se tudíž registrovat dobrovolně, nezbývá než přikročit k akci. Proces, jak se zaregistrovat k DPH, má tři fáze:

 • Prvotní nedůvěra k těžko srozumitelnému formuláři
 • Zjištění, že se vyplňuje jen pár základních údajů a formulář je vlastně jednoduchý
 • Zjištění, že vyplnit formulář zdaleka nestačí a Finanční úřad vyžaduje mnohem více

Návod k vyplnění formuláře a další kroky, jak se zaregistrovat k DPH

On-line formulář je k dispozici zde a v pdf si ho můžete prohlédnout v dokumentech ke stažení níže. Ovšem pozor, podat lze pouze elektronicky přes adisepo nebo ve formátu xml datovou schránkou. (Čili nikoliv naskenované pdf, ani poštou).

Kromě identifikačních údajů o vaší firmě či živnosti se vyplňuje:
 • Typ registrace: zaškrtnete „plátce daně“.
 • Datum rozhodného dne pro povinnost zákonné registrace: v případě dobrovolné registrace ponechte prázdné, při povinné registraci je to 15. den měsíce následujícím po měsíci, ve kterém jste překročili hranici obratu.
 • Důvod registrace: §6f odst. 1 při dobrovolné registraci, §6 při překročení obratu.
 • Důvod dobrovolné registrace: „spolupráce s plátci DPH na vstupu i na výstupu“; v případě povinné registrace nechte prázdné.
 • Předpokládaná částka ročního obratu při dobrovolné registraci plátce: podle vašeho reálného odhadu, ideální je ovšem uvést částku větší než 1 mil. Kč.
 • Bankovní účty – zde doplníte všechny vaše účty, kam vám budou platit klienti.
 • Účet pro vrácení – na jaký účet vám FÚ má vracet nadměrné odpočty DPH; samozřejmě může být shodný s jedním z účtů uvedených výše.

Přílohy k žádosti

A to je v procesu, jak se zaregistrovat k DPH na první pohled vše, formulář můžete odeslat. Teoreticky. Pokud ho totiž takto odešlete, zbytečně ztratíte čas. Finanční úřad vám po týdnu či dvou zašle výzvu k doplnění údajů. Tomu lze předejít jedině tím, že jim poskytnete požadované informace ještě dříve, ideálně společně s formulářem. Je nutné připravit průvodní dopis, kde odpovíte na následující dotazy:

 1. Jaká je vaše hlavní výdělečná činnost. Popište službu, kterou poskytujete, případně výrobky, které prodáváte.
 2. Popište personální a materiální zajištění vaší činnosti – jestli máte zaměstnance, jakou technickou výbavu k poskytování služeb potřebujete.
 3. Pokud vaše činnost vyžaduje financování, popište, jak ho máte zajištěno (vlastní zdroje/úvěr).
 4. Uveďte své hlavní dodavatele a odběratele s popisem, co je předmětem dodávek.
 5. Kde se fyzicky odehrává vykonávání služeb či prodej zboží a kde je skutečné sídlo vedení společnosti.
 6. Kdo vám zpracovává účetnictví.

Zatímco body 2 - 6 je možné popsat víceméně heslovitě, tak bod číslo 1 musí mít příběh. Že si chcete koupit auto a mít ho o 21 % levnější ovšem není ta správná historka, kterou chce v procesu, jak se zaregistrovat k DPH, FÚ slyšet. Je nutné krátce a logicky vysvětlit váš business plán a zajistit, aby součástí příběhu bylo, že firma bude nakupovat zboží nebo služby od plátců DPH nebo ze zahraničí a dále bude zboží nebo služby prodávat plátcům DPH (v řetězci plátců by neplátce nebyl konkurenceschopný, protože by svým odběratelům navyšoval cenu přeprodávaného zboží nebo služeb).

A nyní zásadní informace: jenom slova nestačí. Průvodní dopis s výše uvedenými informacemi musí být doplněný co největším počtem smluv (o dílo, o poskytování služeb, o prodeji, o nájmu, o úvěru, o zaměstnání atd.). Další dokumenty, například vystavené faktury, přijaté faktury, rozpočet, odkaz na www stránky, marketingové materiály apod. jsou vítány. Minimálně by měly být zaslány (naskenované jako ostatní přílohy) tři externí dokumenty, ale čím více, tím lépe. Cílem zkrátka je prokázat, že se jedná o skutečnou firmu se skutečným podnikatelským záměrem.

Na závěr dobrá zpráva: proces, jak se zaregistrovat k DPH, můžeme vyřídit za vás, a to zdarma. Napište mi na: ludek.bartak@eibd.cz, nebo zavolejte na: 739 634 583 a určitě se domluvíme.

Luděk Barták, partner EIBD

Potřebujete se nás na něco zeptat?

Napište nám přes náš kontaktní formulář a my se vám brzy ozveme zpět.

#Název dokumentu
1formulař_pro_registraci_k_dph