Proč, jak a kdy změnit účetního

Plánujete změnu účetního? Teď je ta správná chvíle.

Kdy změnit účetního

 

Dobrá účetní firma by měla vašemu podnikání přinést hlavně úspory. A to jak finanční, protože dokáže využít veškeré daňové výhody související s vaším byznysem, tak i časové, neboť se postará o celou řadu administrativních činností, jednání s úřady a hlavně dokáže vyřešit situace, jež jsou pro vás vysloveně stresující - včasné podání daňového hlášení, aplikování nových zákonů apod. Jste si jisti, že váš současný účetní toto všechno splňuje, zákony cituje spatra a následuje nové trendy v oboru? 

Proč změnit účetního?
Existuje mnoho situací, ze kterých může vyplynout nutnost změnit účetní firmu. Obvykle to není nenadálá potřeba, ale spíše dlouhodobý proces, na který mají vliv tyto aspekty: 

 • Vztahy - Je možné, že jste si se svým účetní nesedli lidsky, můžete mít pocit, že ho neustále obtěžujete nebo se vám třeba zdá, že mu nemůžete důvěřovat.
 • Čas - Účetní firma, s níž nyní spolupracujete, nedokáže z důvodu vytíženosti reagovat na vaše potřeby dostatečně flexibilně.
 • Kvalifikace - Změnili jste svůj status například z živnostníka na společnost, firemní obrat se zvýšil a váš účetní tuto situaci přestal zvládat. 
 • Krok s dobou - Účetní po vás ještě pořád chce tisknout papírové doklady a nedokáže sdílet firemní data elektronicky.
 • Služby - Malé účetní firmy nebo samostatní účetní zpravidla nedokáží poskytnout podnikatelům takové doplňkové služby jako velké účetní společnosti - ať už se jedná o daňové poradenství, vedení mezd nebo například vedení virtuální kanceláře.
 • Software - Potřebujete přejít na jiný software a váš účetní jej neovládá.
 • Stěhování - Přesouváte své podnikání daleko od původního sídla firma, tudíž i daleko od svého účetního.

Jak změnit účetního

Mějte na paměti, že účetní vám prodává stejnou službu jako třeba kadeřník, zubař nebo opravář. Když s jeho službami nejste spokojeni, se změnou neotálejte. Změna účetního je totiž mnohem snadnější, než by se na první pohled mohlo zdát. 

 

Mezi největší obavy, které klient mívá, patří strach, že se jeho současný účetní urazí, bude mu dělat potíže, nepředá svou agendu nové firmě nebo dokonce, že na něj vyzradí některé obzvlášť citlivé informace.

 

"Z naší vlastní zkušenosti naštěstí můžeme říci, že nic takového se nám ještě nestalo. Samozřejmě s někým se jedná snadněji a s někým je to složitější, ale vždy jsme se nakonec dokázali domluvit." prozrazuje Luděk Barták, obchodní ředitel EIBD, s.r.o. a dodává: "Pokud se už klient rozhodne převést své účetnictví pod naši správu a věřím, že i u ostatních velkých účetních firem je to podobné, může se stoprocentně spolehnout na to, že se o vše postaráme."

 

Nejsnadnější pro klienta a zároveň nejefektivnější pro všechny zúčastněné strany je, když veškerou komunikaci s původním účetním nechá klient na nové firmě. Dva účetní se zpravidla domluví mnohem lépe, než když jim do toho vstupuje třetí strana.

Kdy změnit účetního

Jestliže jste v situaci, kdy si můžete vybírat datum, pak je ideální, aby nová firma začala účtovat od 1. ledna. K tomu je ovšem potřeba, aby vaši agendu získala s dostatečným předstihem a není výjimkou, že se práce obou účetních budou na čas překrývat. V takovém období je dobré jasně předem vymezit, kdo bude co zpracovávat. 

 

Pro klienta je toto období výhodné hlavně v tom, že může reálně porovnat jednání a profesní dovednosti obou účetních, a včas tak zjistit, zda nová firma není třeba ještě horší než ta původní.

 

Časový plán, aby změna účetního proběhla hladce a nová firma mohla od 1.1. začít účtovat, by měl vypadat následovně:

 • Říjen - rešerše účetních firem v okolí a výběr vhodných kandidátů na firmu novou.
 • Listopad - porovnání nabídek od oslovených firem a výběr té nejvýhodnější, následně zahájení jednání s novou účetní firmou a výpověď původnímu účetnímu.
 • Prosinec - nová účetní firma přebírá agendu, původní účetní uzavírá účetnictví.
 • Leden - nová firma začíná účtovat.

Potřebujete poradit se změnou účetního? Rádi nezávazně pomůžeme. Napište nám na ludek.bartak@eibd.cz, volejte na: 739 634 583 nebo se na nás obraťte přes náš kontaktní formulář.

 

Potřebujete se nás na něco zeptat?

Napište nám přes náš kontaktní formulář a my se vám brzy ozveme zpět.