Účetní firma, samostatná účetní nebo interní účetní?

Poradíme vám, jestli se pro vaše podnikání vyplatí najmout si účetní firmu, interní účetní nebo je výhodnější svěřit svou agendu samostatné účetní? Každý ze subjektů má totiž své výhody i nevýhody.

Samostatná účetní

Hlavní výhodou samostatné účetní je, že má jen omezený počet klientů, tudíž vás bude znát velmi osobně, a vy tak nejspíš nebudete mít problém s důvěrou k ní.

Možná vám za své služby také nabídne příznivou cenu. Tady už je ale na místě otázka, jestli je cena opravdu výhodná. Zvládne totiž vaše účetní opravdu všechno, co potřebujete, abyste se mohli v klidu soustředit jen na svůj byznys a nemuseli měsíc co měsíc zajišťovat účetní operace, se kterými si neví rady? Jste si jisti tím, že sleduje zákony a aktuální dění ve svém oboru? Vzdělává se? I účetnictví je totiž odvětví, které se neustále vyvíjí a jen zkušený odborník dokáže vést účetní agendu tak, aby vašemu byznysu ulevil.

Zásadní nevýhodou v případě samostatné účetní je fakt, že ji nikdo nemůže zastoupit. Jestliže se tedy rozhodne odjet na dovolenou zrovna v době, kdy se k vám chystá kontrola z finančního úřadu, vůbec nic s tím neuděláte. A pokud třeba onemocní, nebo ji potká jiná nepříjemná událost, můžete o přístup ke svému účetnictví zcela náhle a na dlouhou dobu přijít.

► Pokud jste OSVČ, vystavujete jednu dvě faktury do měsíce a náklady uplatňujete paušálně, pak se samostatnou účetní zřejmě nebudete mít problém. Jestliže je ale vaše podnikání už někde jinde, tato možnost se vám nevyplatí.

Vlastní účetní

Zaměstnat vlastního účetního se jeví jako perfektní možnost, jak vyřešit účetnictví v rostoucí firmě - s vlastním zaměstnancem se vídáte téměř každý den, tudíž máte možnost navázat dobré vztahy postavené na důvěře, pokud se vám nehodí termín jeho dovolené, tak mu jej jednoduše nepovolíte a navíc se interní účetní bude věnovat minimálně osm hodin denně pouze vašemu byznysu.

Na druhé straně ovšem stojí náklady na vlastní účetní! Nejde totiž jen o plat (a ten nebude malý, neboť interní účetní by měla obsáhnout veškerou agendu včetně například mezd), ale je třeba zajistit i pracovní místo, počítač, telefon atd. Navíc, v dnešní době je agenda účetnictví, mezd a daní natolik komplikovaná a tak často se mění, že ani zkušená účetní nebude vědět úplně všechno a bude část informací zjišťovat jinde.

Krom toho je třeba vzít v potaz situaci, kdy bude vaše účetní nemocná. Dokáže ji někdo z vaší firmy adekvátně zastoupit nebo budete muset čekat, až se uzdraví? A pokud se rozhodne od vás odejít nebo půjde na mateřskou, bude to znamenat časově i finančně náročné vyhledávání a zaučování nového zaměstnance.

► Jestliže váš byznys není zatím natolik rozvinutý, abyste si mohli dovolit celé účetní oddělení se širokou bází znalostí a vzájemnou zastupitelností, pak raději zvolte jinou možnost.

Účetní firma

Předností účetních firem je především široké spektrum odborníků na různé oblasti jak účetnictví a daní, tak i podnikání, jež "sedí" pod jednou střechou. Zkušené účetní firmy vždy dbají na průběžné proškolování svých zaměstnanců, tudíž můžete mít jistotu, že se o vaše účetnictví postarají opravdoví experti.

Další velkou výhodou účetní firmy je, že máte své účetnictví k dispozici takřka non stop - vždy je totiž ve firmě někdo, kdo se vám může věnovat a probrat s vámi to, co zrovna potřebujete.

Krom toho účetní firmy zpravidla nabízejí i další administrativní služby nebo například komplexní vedení účetnictví on-line, takže pokud nechcete, nemusíte se ani zvednout ze židle a o vše bude postaráno (což se zejména v této době může opravdu hodit).

Klienti často mívají strach z vybudování důvěry. Ten ale není na místě, a to ani v případě, že svěříte svůj byznys do rukou velké účetní firmy. I tam totiž budete zpravidla komunikovat jen s jedním účetním, který vás bude mít na starosti. Maximálně jej výjimečně v době nepřítomnosti zastoupí kolega.

Na místě nejsou ani obavy z nákladů za účetní firmu. Ty jsou totiž srovnatelné s náklady na samostatnou účetní a zdaleka se nevyšplhají na částku, kterou byste museli zaplatit za účetní interní.

► Pokud je tedy váš byznys někde mezi tím, že samostatná účetní by vám nestačila a na účetní oddělení to ještě není, pak je pro vás účetní firma ideální volbou.

Tak tedy, účetní firma, samostatná účetní nebo interní účetní?

Budeme-li konkrétní, tak pokud na účetnictví, daně a mzdy hodláte věnovat cokoliv mezi 2-100 tisíci korun měsíčně, měla by být účetní firma vaší první volbou. S rozpočtem nad 100 tis. Kč/měsíc se vyplatí začít budovat vlastní účetní oddělení a s částkou pod 2.000 Kč je lepší oslovit samostatnou účetní.

Zajímá vás, na kolik korun měsíčně by vyšlo konkrétně vaše účetnictví? Napište si o nezávaznou cenovou nabídku ↓ a pokud se potřebujete na cokoli zeptat, neváhejte nás kontaktovat na e-mailu: ludek.bartak@eibd.cz nebo na telefonu: +420 603 937 736.

Zaujala Vás naše nabídka služeb?

Uvědomujeme si, že jedním z klíčových faktorů ovlivňujících Vaše rozhodnutí je i cena našich služeb. Budeme velmi rádi, když Vám budeme moci "ušít" cenu na míru. Pomůžete nám tím, že vyplníte následující formulář, my Vás budeme zpětně kontaktovat již s připravenou nabídkou podle charakteristik Vaší společnosti.