7 klíčových faktorů, na které si dát pozor při přechodu k nové účetní firmě

Prozradíme vám, na kterých 7 klíčových faktorů si dát pozor před uzavřením smlouvy s novou účetní firmou. Rozhodovat se jen podle výše poplatků, které si společnost bude fakturovat za své služby, by totiž bylo krátkozraké.

1. Důvěra

Jste si jistí, že se svým účetním můžete mluvit úplně o všem?

Abyste mohli služeb nové účetní firmy využívat opravdu naplno, je nutné mít k ní absolutní důvěru. Musíte si být jisti, že se svým účetním můžete probírat jak své osobní a obchodní finance, tak i širší okolnosti daňového plánování a finančních cílů. Ujistěte se, že nová účetní firma je "na stejné vlně" jako vy a komunikace s ní probíhá vstřícně. Kvalitní účetní firma vždy stojí na vaší straně, ať už vaším jménem jedná kdekoli a v jakékoli situaci.

2. Kvalifikace

Je nová účetní firma dostatečně kvalifikovaná pro vaše podnikání?

Zatímco některým subjektům bude zcela dostačovat samostatná účetní, jiní potřebují velkou firmu, která má bohaté zkušenosti s účetními operacemi v jejich oboru, dokáže se vedle účetnictví postarat také například o mzdy, včasné daňové odvody nebo třeba aktuálně o čerpání vládních dotací v mimořádných situacích

3. Aktuálnost

Drží účetní firma krok s novými trendy?

Stejně jako ostatní obory, i účetnictví se neustále vyvíjí, stále více se přesouvá do on-line světa, navíc pořád vznikají nové vyhlášky a úpravy zákonů. Kvalitní účetní firma nejenže dokáže veškeré aktualizace sledovat, ale hlavně je umí velmi pružně aplikovat. Ujistěte se tedy, že i vaše nová účetní firma jde s dobou a nejste to vy, kdo ji upozorňuje na nové situace v oboru.

4. Komplexnost

Věděli jste, že účetní firmy nemusí poskytovat je účetní služby?

Kvalitní účetní firma se postará nejen o účetnictví, daně a mzdy, ale umí zajistit i zakládání či likvidaci, archivaci dokladů, audit nebo poskytne služby virtuální kanceláře a mnoho dalších činností. Klientovi tak odpadne nutnost komunikace s více subjekty, čímž se výrazně sníží riziko, že narazí na někoho, s kým si nebude rozumět.

5. Komunikace

Jak často vám bude účetní firma poskytovat informace?

Někomu stačí, když má jistotu, že jeho firma vše zodpovědně vyřeší za něj a jednou za čas mu pošle report, zatímco jiný podnikatel vyžaduje, aby ho účetní informoval o každém vykonaném kroku. Ať je to tak či tak, vždy je to správně, protože pro vás je to tak důležité. Pokud už při domlouvání podmínek cítíte, že nový účetní vnímá frekvenci komunikace jinak, jděte raději o dům dál.

6. Legálnost

Projde vaše daňová politika, pokud na vás udeří kontrola z finančního úřadu?

Komu by se nelíbilo optimalizovat své účetnictví tak, aby měl co nejnižší daně. Ujistěte se ale, že vaše nová účetní firma postupuje v absolutním souladu s platnými zákony ČR, a vy se tak kvůli jejím krokům neocitáte na hraně zákona.

7. Reference

Má nová účetní firma dobré reference?

Ačkoli každému může vyhovovat něco jiného a účetní, který je pro jednoho nesnesitelný, je pro druhého tím pravým, pravdou je, že kvalitní účetní firma bude mít valnou většinu referencí kladných. Když už se objeví nějaké záporné, tak nejspíš budou velmi osobní a zpravidla oboustranné. Na internetu najdete mnoho referencí, ty nejspolehlivější vám však podají vaši přátelé, známí či obchodní partneři.

 

Stále váháte s výběrem nové účetní firmy? Poskytneme vám zcela nezávaznou konzultaci. Obraťte se na nás na e-mailu: ludek.bartak@eibd.cz, telefonu: 739 634 583 nebo pomocí kontaktního formuláře.

 

 

Zaujala Vás naše nabídka služeb?

Uvědomujeme si, že jedním z klíčových faktorů ovlivňujících Vaše rozhodnutí je i cena našich služeb. Budeme velmi rádi, když Vám budeme moci "ušít" cenu na míru. Pomůžete nám tím, že vyplníte následující formulář, my Vás budeme zpětně kontaktovat již s připravenou nabídkou podle charakteristik Vaší společnosti.