Vaškův příběh s daněmi (based on a true story)

Náš klient Vašek byl ve společnosti grand, ve firmě ale šetřil, kde se dalo... Podělíme se s vámi o jeho neveselý příběh až do konce.

Jeden náš klient, budeme mu říkat třeba Vašek (což je jeho pravé jméno, ale Vašků je tolik, že ho snad nikdo nepozná), měl úspěšnou společnost. Obor jeho podnikání není pro tento příběh podstatný. Důležité je, že ve firmě pracoval sám a za velmi dobré peníze prodával svoje odborné schopnosti.

Vašek si konečně mohl začít užívat, ostatně bylo mu 60, a tak měl pocit, že na to má po tolika letech různých peripetií nárok. Jenže, jak byl v osobním životě grand a nešetřil na luxusních restauracích, sportovním autě nebo kvalitním alkoholu, tak ve firemním životě byl škrt. Chtěl ušetřit, kde se dalo, tak se rozhodl, že se postará o agendu své firmy zcela sám. Například, místo toho, aby se spolehl na služby účetního, vytvářel si sám přiznání k DPH. Všechno sice podal včas, jenže ve své již zmiňované snaze ušetřit byly tyto přehledy plné chyb a nesmyslných výpočtů. A kontrolním hlášením se vůbec nezabýval!

Výsledkem bylo několik obsílek a varování. Jenže Vašek si nerozuměl s datovou schránkou. Měl za to, že když po nikom nechtěl, aby mu jí zřídili, není ani povinen ji vybírat. O svých potížích se tedy dozvěděl až ve chvíli, kdy na jeho bankovní účty přišly exekuce.

Pokud by se Vašek již od počátku svého podnikání spolehl na služby účetní firmy, které by ho v poměru k obdrženým pokutám (viz. obrázek) vyšly na zanedbatelnou částku, nic takového by se mu stát nemohlo. Účetní firma totiž nese zodpovědnost za správnost výpočtu daní i včasnost a úplnost podání, včetně řešení případných nesrovnalostí a odpovídání na výzvy ze strany Finančního úřadu. Pokud se navíc jedná o firmu, která si svých klientů opravdu váží, nikdy nedopustí, aby jméno klienta bylo v očích úřadů či státu poškozeno.

Zajímá vás, jak Vašek dopadl? Bohužel happyend se nekonal. Najal si nás, abychom mu pomohli dostat se z maléru. Byl naším klientem asi rok. Dali jsme do pořádku všechny daně, dosáhli snížení pokut a dojednali splátkové kalendáře na tu část, kterou zaplatit musel. Když všechno začalo běžet tak, jak má, poslal nám Vašek výpověď smlouvy o účetních službách. Potom volal, že to není nic proti nám, ale přece nebude platit za něco, co zvládne sám... 

Vaškovi držíme palce, ale pokud se chcete podobným problémům vyhnout, raději nás kontaktujte. 

Potřebujete se nás na něco zeptat?

Napište nám přes náš kontaktní formulář a my se vám brzy ozveme zpět.