Odpuštění DPH za elektřinu a plyn

Generální pardon na DPH za elektřinu a plyn, o kterém rozhodla ministryně Alena Schillerová dne 20.10.2021.

odpusteni dph za elektrinu

Dne 20.10.2021 rozhodla ministryně financí Alena Schillerová o odpuštění DPH na elektřinu a plyn. Ministerstvo financí se tím snaží reagovat na růst cen energií a též na pád velké energetické společnosti Bohemia Energy Entity s.r.o. Její zákazníci totiž z důvodu nuceného přesunu pod poslední instanci mají mnohonásobně vyšší zálohy, než měli. Tento krok má pomoci nejvíce rodinám a jejich rodinnému rozpočtu, který byl značně ovlivněn nárůstem cen energií. 

Dle finančního zpravodaje č. 34/2021 ministryně financí rozhodla o odpuštění DPH po dobu listopadu a prosince roku 2021. Mezi předměty, které podléhají prominutí DPH, patří elektřina a plyn. U plynu je to trochu rozsáhlejší. Jedná se o plyn dodaný, jak pro výrobu tepla v domácnostech či domovních kotelnách, tak i plyn, jež je určen k pohonu motorů – LPG nebo CNG. 

V praxi výše zmíněné rozhodnutí ministerstva financí znamneá, že zálohy uhrazeny v období 1.11.-31.12.2021 nepodléhají zdanění 21 % sazbou DPH. Dodavatelé energií nemají povinnost odvádět DPH a odběratelé, kteří jsou plátci DPH, nemají možnost si jej nárokovat. 

Odběratelé, kteří jsou plátci DPH, si musejí při platebním kalendáři dávat pozor, aby si ze záloh ve zmíněném období neuplatnili DPH. Vyúčtování, které proběhne s datem zdanitelného plnění v prominutém období, bude mít výsledný nedoplatek bez DPH. Pokud nastane případ, kdy po celé vyúčtovací období nebyly hrazeny žádné zálohy a vyúčtování by bylo vystaveno s datem zdanitelného plnění v listopadu či prosinci 2021, tak celá vyúčtovaná spotřeba bude osvobozena od DPH

Prominutí DPH u plynu a elektřiny má pozitivní dopad pro motoristy, kteří vlastní automobily poháněné pomocí plynu LPG či CNG, nebo také elektromobily. Vlastníci těchto vozidel tak díky generálnímu pardonu ušetří během listopadu a prosinec při tankování/nabíjení jejich vozidel.

Generální pardon z 20.10.2021 není posledním krokem ministerstva financí v této oblasti. To totiž předložilo vládě návrh novely Zákona o DPH, díky němuž by mohlo být prominuto DPH u elektřiny a plynu po celý rok 2022. 

Autor: Kateřina Frantová, EIBD, s.r.o.

 

Potřebujete se nás na něco zeptat?

Napište nám přes náš kontaktní formulář a my se vám brzy ozveme zpět.