Otec na mateřské

Máte v plánu zůstat doma se svým dítětem? Poradíme vám, co je nutné udělat ještě před příchodem potomka a vysvětlíme, o jaké dávky můžete žádat.

Nejdůležitějším faktem pro budoucí otce na mateřské je, že o peněžitou pomoc v mateřství mohou žádat počínaje sedmým týdnem po porodu, prvních šest týdnů je tato dávka určena výhradně mamince, která dítě porodila.

otec na mateřské

Dále pak musí pečující partner s matkou dítěte uzavřít písemnou dohodu, která bude obsahovat tyto náležitosti:

Kdo může čerpat PPM

Vzhledem k tomu, že peněžitá pomoc v mateřství (PPM) nebo také zjednodušeně mateřská je dávkou nemocenského pojištění, je nutné být k tomuto pojištění přihlášen. Což je v případě zaměstnanců samozřejmostí, u OSVČ už ale tolik ne. Nemocenské pojištění, na rozdíl od toho zdravotního, totiž není ze zákona povinné, a ne každý si jej tudíž platí. Konkrétně jsou podmínky takové:

  • Otec zaměstnanec, který chce čerpat PPM, musí být nemocensky pojištěn alespoň 270 dní za poslední 2 roky, nezáleží přitom u kolika zaměstnavatelů
  • Tatínek OSVČ musí platit dobrovolné nemocenské pojištění po dobu minimálně 180 dní v období 1 roku před plánovaným porodem, zároveň ale musí splnit stejnou podmínku jako zaměstnanec, tedy za poslední 2 roky musel být nemocensky pojištěn alespoň 270 dní. 

Komplikace s čerpáním PPM

Problémem může být, když otec těsně před čerpáním PPM přijde o hlavní pracovní poměr. Zatímco pro maminky platí 180denní ochranná lhůta, během které mohou začít pobírat dávku, tatínkové jsou chráněni pouhý týden. (V praxi k takovým situacím dochází zejména u zaměstnanců, kteří mají smlouvu na dobu určitou.) U OSVČ nárok na čerpání PPM zaniká s koncem účasti na nemocenském pojištění.

Jakou částku peněžité pomoci v mateřství očekávat?

Výše peněžité pomoci v mateřství se u zaměstnanců odvíjí od výše jejich mzdy, u OSVČ se vypočítává ze sociálního pojištění. Vyzkoušejte kalkulačku pro výpočet dávek v roce 2021, dejte však pozor na zadávané údaje:

  • použijte kalkulačku pro výpočet peněžité pomoci v mateřství
  • uvádějte částku na den
  • nezapomeňte, že u mužů je čerpání kratší minimálně o prvních 6 týdnů, kdy čerpala peněžitou pomoc matka potomka

Co dělat, když otci nárok na PPM nevzniká

Pokud tatínek podmínky stanovené státem nesplňuje, může počínaje sedmým týdnem po porodu začít čerpat rodičovský příspěvek. Ten je pro všechny rodiče stejný, jedná se o 300.000 Kč na jednoho potomka, u vícerčat je to 450 tisíc Kč.

Potřebujete se nás na něco zeptat?

Napište nám přes náš kontaktní formulář a my se vám brzy ozveme zpět.