Jak na snižování nákladů ve firmě

Vysvětlíme vám, jaké jsou možnosti optimalizace a snižování nákladů, na čem závisí a také poradíme, jak je můžete aplikovat právě do vašeho podnikání.

Ekonomická teorie zná několik metod pro optimalizaci firemních nákladů, které přímo souvisí s tím, jakým oborem se společnost zabývá, respektive, zda jde o firmu výrobní, prodejní nebo zaměřenou na poskytování služeb. Těmi vás ale zatěžovat nebudeme - ačkoli velmi dobře víme, jak je uplatnit a rádi to za vás v případě zájmu provedeme - a raději vám prozradíme několik obecných postupů, které vám pomohou snížit náklady nezávisle na tom, jakému oboru se věnujete.

Outsourcing

Nejspíš si říkáte, proč byste měli využívat jinou firmu na něco, co zvládnete dělat sami? Důvod je jednoduchý - přenesení určitých aktivit na externí subjekt patří k jedné z nejefektivnějších možností snižování nákladů. Specializovaná firma totiž dokáže danou aktivitu zajistit za nižší cenu, než za kterou ji dokážete zařídit vy. Je přitom samozřejmě jasné, že nebudete outsourcovat žádnou z hlavních činností vaší společnosti. Mezi činnosti, které velmi často zařizují externí firmy, patří: účetnictví a daňové poradenství, marketing, HR nebo také úklid či stravování. Mějte na paměti, že outsourcing vám ušetří nejen peníze, ale také energii, kterou můžete využít k rozvoji svého podnikání.

Snížení personálních nákladů

Zvažte tzv. personální leasing neboli pronájem konkrétních pozic pouze na období, kdy je skutečně potřebujete. Tento způsob najímání kvalifikovaných pracovníků dokáže výrazně snížit vaše mzdové a provozní náklady. Navíc máte od agentury, jež vám tyto "zaměstnance" poskytne, záruku, že jde o způsobilé odborníky.

Operativní leasing

Náklady na různé přístroje či výrobní technologie lze snížit operativním leasingem nebo dlouhodobý pronájem. U těchto služeb odpadá nejen vysoký počáteční náklad na pořízení dané věci, ale také následné výdaje za servis a opravy, které platí pronajímatel. Tyto formy pronájmu se obvykle využívají pro firemní automobily, tiskárny, kopírky, ale například i pro specifické stroje a náročné technologie.

Daňová optimalizace

Zatímco z pohledu provozu firmy se snažíte své náklady maximálně snižovat, z hlediska daňového se naopak vyplatí náklady vytvářet, aby došlo ke snížení daňových odvodů. Jednoduše řečeno jde o zcela legální praktiky, které využívají možnost odečíst od dosažených příjmů vše, co zákon o dani z příjmů umožňuje za účelem odvedení co nejnižší daně. Pro tyto odpočty však platí poměrně jasná pravidla. Náklady totiž musí souviset s dosažením, zabezpečení a udržením příjmů.

Rada na závěr

Mnoho firem se k optimalizaci nákladů uchýlí až ve chvíli, kdy jim "teče do bot", tedy když jim docházejí prostředky a dostávají se do finanční tísně. Mnohem výhodnější však je, mít náklady pod kontrolou po celou dobu působení firmy, tedy i v době, kdy se vám daří dobře. Ať už jste právě teď v jakékoli situaci, pokud s optimalizací nákladů ve vaší společnosti potřebujete poradit, neváhejte se na nás obrátit. Máme bohaté zkušenosti a hlavně stojíme vždy na straně klienta.

Potřebujete se nás na něco zeptat?

Napište nám přes náš kontaktní formulář a my se vám brzy ozveme zpět.