Finanční leasing a jeho daňové dopady
Uvažujete o finančním leasingu? Vysvětlíme vám, jaké jsou jeho výhody a jaké má naopak leasing nevýhody.
Finanční leasing je jednou z oblíbených možností financování dlouhodobého majetku v různých odvětvích, která umožňuje jednotlivcům či firmám získat přístup k určitému majetku bez nutnosti okamžitého zakoupení. Jeho výhodou je flexibilita financování a minimalizace počátečních nákladů na investici, což může být vhodné zejména pro firmy, které potřebují modernizovat svůj podnik bez velkého zatížení okamžitými investicemi. Finanční leasing se vyznačuje tím, že po celou dobu trvání nájmu může uživatel finančního leasingu (dále jen „uživatel“) aktivum používat a na konci smluvního vztahu může aktivum odkoupit, což je jedním z rozdílů oproti leasingu operativnímu.
U finančního leasingu je leasingová společnost (také „vlastník“) majitelem aktiva a pronajímá jej uživateli za pravidelné platby. Ty se nejčastěji hradí na měsíční bází a vedle splátky závazku, obsahují částky také náhrady nákladů na pojistné a jiné náklady na údržbu.
Definice finančního leasingu
Finančním leasingem se pro účely daní z příjmů rozumí přenechání hmotného majetku vlastníkem k užití uživateli za úplatu. Pro odlišení finančního leasingu od nájmu, jsou zákonem definovány následující podmínky:
- Předmětem finančního leasingu může být pouze hmotný majetek, který je možné odepisovat a při vzniku smlouvy bude ujednáno, že po uplynutí sjednané doby finančního leasingu vlastník převede vlastnické právo na uživatele nebo bude mít uživatel alespoň právo na tento převod.
- Kupní cena předmětu finančního leasingu bude při převodu vlastnického práva na uživatele menší nebo rovna zůstatkové ceně stanovené při rovnoměrném odpisování bez navýšení odpisu v prvním roce dle ZDP. V případě, že je takto vypočtená zůstatková cena k datu převodu vlastnického práva nulová, vůbec se k této podmínce nepřihlíží.
- Po dobu trvání leasingu je na uživatele převedeno užívací právo, rizika s ním spojená a též povinnost spojené s péčí o předmět finančního leasingu.
- Jednou z nejdůležitějších podmínek je pak dodržení minimální doby trvání finančního leasingu.
Minimální dobou trvání je minimální doba odpisování daného majetku podle § 30 odst. 1, § 30a nebo § 30b ZDP v okamžiku uzavření smlouvy o finančním leasingu. Minimální doba odpisování se u majetku odpisovaného dle § 30 odst. 1 ZDP v odpisové skupině 2 až 6 dle přílohy 1 k tomuto zákonu zkracuje o 6 měsíců.
Tabulka minimální doby trvání finančního leasingu:
Odpisová skupina |
Minimální doba trvání finančního leasingu |
---|---|
1. Odpisová skupina |
36 měsíců |
2. Odpisová skupiny |
54 měsíců |
3. Odpisová skupiny |
114 měsíců |
4. Odpisová skupina |
234 měsíců |
5. Odpisová skupina |
354 měsíců |
6. Odpisová skupina |
594 měsíců |
Zdroj: § 30 odst. 1 ZDP
Se zavedením mimořádných odpisů je také možnost uzavřít leasingovou smlouvu s dobou kratší než minimální dobou trvání dle tabulky výše. Mimořádné odpisy dle § 30a umožňují odepisovat majetek v 1. odpisové třídě pouze po dobu 12 měsíců a majetek v 2. odpisové skupině po dobu 24 měsíců. Takže například minimální doba finančního leasingu na automobil může být pouze 24 měsíců. Ustanovení o zkrácení doby se zde ale nepoužije.
Nákladem při finančním leasingu jsou pro uživatele leasingové úhrady a další související náklady, jako je údržba majetku nebo pojistné. Tyto náklady jsou daňově účinné, pokud je předmět finančního leasingu zahrnut do obchodního majetku nájemce po skončení leasingové smlouvy.
Formou finančního leasingu lze pronajímat pouze hmotný majetek s výjimkou majetku vyloučeného z odpisování. Nelze tak například přenechat nájemci nehmotný majetek ve formě softwaru či pozemku.
Odpisování
Samotný předmět finančního leasingu může odpisovat po dobu trvání smluvního vztahu pouze jeho vlastník, tj. leasingová firma. V průběhu trvání může uživatel odpisovat pouze:
- provedené technické zhodnocení se souhlasem vlastníka; a
- součet vedlejších pořizovacích nákladů, které by bylo součástí pořizovací ceny. Tato částka musí být souhrnně vyšší než 80 tis. Kč.
Aby mohl nájemce odpisovat předmět finančního leasingu, platí zejména následující podmínky:
- obě strany se musí dohodnout prostřednictvím písemné smlouvy,
- provedené technické zhodnocení nebo vedlejší pořizovací náklady musí být hrazeny nájemcem,
- u vlastníka předmětu není o tomto majetku (technickém zhodnocení) účtováno, a
- uživatel zatřídí tento majetek do odpisové skupiny stejné jako je zařazen pronajímaný majetek u vlastníka.
Po ukončení finančního leasingu přičte nájemce kupní cenu k jinému majetku nebo evidovanému technického zhodnocení a pokračuje v již započatém odpisování.
DPH u finančního leasingu
U finančního leasingu došlo k novele, která od 1.1.2020 považuje finanční leasing za specifické dodání zboží. Datem zdanitelného plnění je tak den předání předmětu nájemci k užívání. K tomuto dni odvádí leasingová společnost DPH na výstupu z celé částky leasingu, vč. odkupní ceny. Samotné leasingové splátky pak již DPH podléhat nebudou.
Nájemce si stejně tak může z celé částky leasingu vč. odkupní ceny DPH nárokovat na vstupu. Výše odpočtu závisí na předpokladu využívání vozidla. Pokud by bylo využíváno pouze pro ekonomické činnosti, může si uplatnit celý nárok na odpočet. Pokud jej však bude částečně využívat i pro jiné činnosti nesouvisející s ekonomickou činností, uplatní pouze částečný nárok na odpočet.
V případech finančního leasingu z EU bude stejně jako v ČR povinnost odvést DPH z celé částky. Jelikož se bude jednat o pořízení zboží z JČS, bude mít nájemce povinnost přiznat daň na výstupu a zároveň si může uplatnit DPH na vstupu. Výše DPH na vstupu bude opět záviset na účelu užití vozidla. Pokud by se nájemce při pořízení zboží stal identifikovanou osobou, pak nárok na odpočet nebude mít vůbec.
U finančního leasingu z třetí země půjde o dovoz zboží, kde má povinnost odvést daň nájemce, a to buď plátce DPH prostřednictvím svého daňové přiznání, neplátce přes celní úřad. Současně pak bude mít nájemce plátce DPH nárok na odpočet.
Účtování finančního leasingu
Po dobu trvání leasingové smlouvy účtuje o předmětu leasingu jeho poskytovatel, který jej eviduje jako dlouhodobý majetek v aktivech rozvahy a účtuje o jeho odpisech. Uživatel tak může účtovat o předmětu pouze na podrozvahových účtech.
Na počátku leasingu platí většinou uživatel výrazně vyšší částku oproti dalším platbám, které se nejčastěji nazývá „akontace“. Ve smlouvě k finančnímu leasingu se však můžeme setkat i s jinými označeními, od kterých se odvíjí i jejich účtování. Označením mimořádná, nultá či navýšená částka, se rozumí částka, která bude účtovaná na účtech časového rozlišení 318 – Náklady příštích období a bude rovnoměrně po dobu trvání leasingu, rozpouštěná do nákladů. Dále se můžeme setkat se zálohami na splátky nájemného, které se zachycují na účtech 314 – Poskytnuté zálohy nebo se zálohou na kupní cenu zachycenou na účtech 052 – Poskytnuté zálohy na dlouhodobý majetek.
Ukončení finančního leasingu
Při ukončení finančního leasingu musí být kupní cena najatého majetku nižší nebo rovna zůstatkové ceně vypočtené k datu prodeje při rovnoměrném odpisování. Zůstatková cena se vypočítá ze vstupní ceny evidované u leasingové společnosti. Tato vstupní cena nebývá často uživateli známá a neexistuje povinnost pronajímatele mu jí sdělit. Jednou z výjimek z pravidla kupní ceny je situace, kdy je předmět finančního leasingu převeden bezúplatně nebo je již plně odepsán.
Potřebujete více informací?
Zaujal vás článek a téma se vás týká natolik, že se o něm chcete dozvědět víc, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám pomůžeme.