Kryptoměny a daňová optimalizace

Zajímavý způsob, jak ušetřit na daních skrze těžbu Bitcoinu, Etherea, nebo dalších virtuálních měn.

Představte si, že chcete těžit kryptoměnu, třeba Bitcoin nebo Ethereum. Jako fyzická osoba koupíte server, za který zaplatíte 250 tisíc Kč. Těžba Vám vynáší 15 tisíc Kč měsíčně, ale 5 tisíc Kč jsou náklady na elektřinu, reálný zisk je tedy 10 tisíc Kč. Jste poctivý, celý příjem z kryptoměny (nikoliv zisk, protože platby za elektřinu nemůžete proti kapitálovému výnosu započíst), tedy 15 tisíc Kč zdaníte podle §8 zákona o dani z příjmu, tj. jako kapitálové výnosy. Sazba je 15%, daň je 2250 Kč a Vám zbyde 7750 Kč čistého. Doba návratnosti je tedy 250000/7750 = 32 měsíců. Tedy více než dva a půl roku. To už je relativně na hraně. Otázkou totiž je, jestli po 32měsících, za které se server zaplatí, bude ještě funkční, resp. na takové úrovni, aby v té době mohl smysluplně v těžení pokračovat a vydělat Vám něco víc, než byla jeho pořizovací cena.

A teď si představte, že jste podnikatel, ať už živnostník, nebo majitel s.r.o., plátce DPH, a máte nějaký ten zisk, který potřebujete daňově optimalizovat. Nebo dostat „domů“ s co nejnižším efektivním zdaněním.

Ten samý server koupíte za 250 tisíc Kč, ale to je cena včetně DPH, kterou si samozřejmě uplatníte na vstupu. Cena bez DPH je tedy 207 tisíc Kč. Nákup serveru je daňovým nákladem. Na dani z příjmu tedy ušetříte 19% (v případě s.r.o.) a reálná cena serveru je pro Vás 167 tisíc Kč.

Nyní měsíční provoz. Za elektřinu dáte stejných 5 tisíc Kč. Ale z toho je 868 Kč DPH a zbytek 4132 Kč je daňovým nákladem a na dani tedy ušetříte dalších 785 Kč. Celkem Vás tedy provoz vyjde na 3347 Kč.

Server sice provozujete jako s.r.o., ale peněženku kryptoměny máte vedenu na svojí fyzickou osobu. Jste uvědomělý občan, a tak výnos 15 tisíc Kč zdaníte 15% a dostanete 12750 Kč čistého. Takže výnosy jsou 12750 Kč, náklady 3347 Kč, měsíční zisk tedy 9402 Kč. Server stál 167 tisíc Kč, takže doba návratnosti je 18 měsíců. A to je jiná káva! Za rok a půl je cena serveru zpět a další rok či dva už těží pro Vás. (A to si představte, že byste … řekněme… byl daňový rezident státu, kde fyzická osoba daň z kapitálových zisků neplatí… To by ta návratnost byla 14 měsíců!).

Pokud máte zájem o bližší informace, nebo chcete rovnou začít těžit a daňově optimalizovat, třeba i jinak než přes kryptoměny, tak mi napište sem: Ludek.Bartak@eibd.cz.

 

Potřebujete více informací?

Chteli by ste se dozvědet více o naší společnosti? Víc o historii a o tom co Vám můžeme nabídnout? Kliknutím na tlačítko níže se dozvíte víc.